AktualnościSkład zespołuHistoria zespołuDyskografiaGaleria zdjęćSklepikNajbliższe koncertyKontakt z zespołemKsięga gości
SHANTY - COUNTRY - FOLK
Sławomir Ryfczyński - Fotografik art4net - domeny i hosting, strony i witryny internetowe, aplikacje internetowe, efekty graficzne, panoramy sferyczne 360 stopni.

Zespół shantowy Przejazdem rozpoczął swoją działalność w 1992 roku, został założony przez lidera grupy Pawła Sochę. Początkowo istniał jako duet, wraz z Rafałem Tabaczkiem. Pierwsze kroki na deskach scenicznych postawiliśmy na festiwalu WIATRAK, który stał się dla nas bardzo dobrą szkołą.

Pierwszy występ w konkursie piosenki amatorskiej i interpretacji piosenki morskiej przyniósł nam dwie drugie nagrody za piosenki "ZŁA GRENLANDIA" i "STARY ŻAGLOWIEC". Rok później na naszej drodze natknęliśmy się na dwóch fajnych facetów ze szkoły morskiej, którym podobało się to co robiliśmy. I tak oto w kapeli znaleźli się Paweł Jurkiewicz i Karol Alaszewicz. Rozpoczęliśmy wspólną drogę muzycznym szlakiem. Zdarzyło nam się działając przy Klubie Garnizonowym w Świnoujściu wziąć udział w eliminacjach do przeglądu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu. W Ustce spotkało się wielu wykonawców lecz nie wszystkim JURY dało szansę na przejście do dalszych zmagań. Nam się udało chociaż nie poszliśmy tą drogą.

W 1995 roku postanowiliśmy sobie, że zagramy i wydamy sami naszą pierwszą kasetę w klimatach shant i morskich ballad. Zatytułowaliśmy ją "PIERWSZY REJS". Pierwszy raz w życiu stanęliśmy w pół profesjonalnym studio naszego kolegi Adama Wrońskiego i w cztery dni ciężkiej pracy powstał nasz pierwszy materiał. W tym samym roku wzięliśmy udział w festiwalu "WIATRAK 95" pełni nadziei na sukces, i tak też się stało, jury i publiczność doceniła nasze starania w przygotowaniu utworów i formę jako przy tym zaprezentowaliśmy. Otrzymaliśmy nagrodę Grand Prix oraz nagrodę Publiczności. Pomogła nam w zdobyciu nagród brawurowo wykonana shanta japońska "SORAN". I tak rozpoczęły się nasze wojaże po kraju, pierwszą wielką próbą był najważniejszy i największy festiwal SHANTIES w Krakowie, na którym mimo braku nagród sprawdziliśmy się dobrze.

Następny rok przyniósł zmiany w składzie zespołu miejsce Karola zastąpił młody wtedy jeszcze Tomasz Żurawski ze swoją dwunastostrunową YAMAHĄ. Zaczęliśmy szukać czegoś innego w tym naszym żeglarskim śpiewaniu, shanty klasyczne już nas tak nie porywały. I wtedy natrafiliśmy na muzykę pewnego piosenkarza country Garth`a Brooks`a, który nadał nam kierunek muzyczny.

I dołączył do nas człowiek perkusja czyli Jarek Sitarz z dalekiego Żyrardowa. W 1997 rozpoczęliśmy przygotowania do nagrania płyty w profesjonalnym studio i tylko dzięki hojności sponsorów dopięliśmy celu. Przed samymi nagraniami pozyskaliśmy nowego muzyka, Szymon Stateczny dołączył do nas ze swoimi świetnymi skrzypcami. I tak powstał nasz nowy styl z połączenia shanty i country, który nazwaliśmy SHANTRY. Otworzyły wtedy przed nami swoje podwoje festiwale w Mikołajkach, gdzie zdobyliśmy nagrodę Grand Prix i w Giżycku, gdzie wystąpiliśmy już w swoim własnym recitalu. Sukces płyty "WIATR" przysporzył nam wielu zwolenników jak i przeciwników takiego grania.

W tym samym roku obchodziliśmy pięciolecie istnienia zespołu, i z tej okazji w Świnoujskim Jazz Clubie Teatralna odbył się koncert realizowany przez TV Szczecin a swoją emisję miał na ogólnopolskiej antenie programu 2. W 1998 za sprawą naszego przyjaciela Przemka i firmy Hoehst Marion Rouseel nagraliśmy wraz z młodziutkim zespołem DNA i Jurkiem Porębskim, Rysiem Muzajem, Andrzejem Koryckim, oraz Natalią Mędrek i Pamelą Świdurską płytę pt. PRZEJAZDEM I PRZYJACIELE na której znalazły się piosenki dla najmłodszych sympatyków szant. Płyta dopiero ukaże się na rynku w tym roku. W 1999 roku na festiwalu WIATRAK zdobywamy nagrodę publiczności, która teraz nosi nazwę "BARD BAŁTYKU".

Po koncertach w Polsce, Niemczech i Szwecji postanowiliśmy nagrać płytę w spokojniejszych klimatach przemyśleń i marzeń. Tak powstała płyta "DLA..."

Rok 2000 to spokojniejszy czas występów i poszukiwań wydawcy naszych materiałów. Rok zmian w składzie zespołu, po odejściu Szymona skrzypka jego miejsce w składzie zajął Piotr Taszakowski gitara elektryczna.

W dalszym ciągu zespół Przejazdem poszukuje swojej drogi poprzez morze w swych piosenkach z pogranicza szanty i country.